vystava_magicky-himalaj_gal3

Region Himálaje

Poznejte pestrý region Himálaje předurčený k unikátním zážitkům! I bez letenky si tak můžete přiblížit Nepál – Tibet – Indii – Bhútán. Každý ze zmíněných států v sobě ukrývá jiný příběh.

Nepál je zemí, která se musí líbit snad každému. Barevná, usměvavá  a má nejvíce osmitisícovek. Současně na jihu v terajích jsou horké oblasti, kde  můžete spatřit nosorožce, slony, krokodýly či při velké dávce štěstí (nebo vlastně smůly?) dokonce i tygra. Řada lidí si myslí, že Nepál je dnes jen turistickou destinací. To platí však jen částečně,  stále je zde několik míst – třeba západní Nepál – kde cizince nepotkáte. V Nepálu se příjemně prolíná pestrá příroda, kultura i náboženství. Buddhismus s hinduismem jsou tady vedle sebe idylicky v naprosté symbióze.

Tibetu je dnes trochu složitější situace.  Panují zde odlišné zvyky, rituály i tradice. Každému učaruje i nejposvátnější hora země – Kailás, která je považována za sídlo bohů. Poutníci k ní přicházejí po okruhu dlouhém přes padesát kilometrů. Někteří se pohubují symbolicky jakousi „plazivou chůzí“, kdy se kupředu posouvají,  vždy po zvláštní pokloně, pouze o délku svého těla. Poutní cesta vede přitom i hlubokým sněhem a koryty potoků.

Indie má ledové šíty, tropický prales i žhavé pouště. Lze ji buď milovat nebo nenávidět. V blízkém budoucnu se stane  nejlidnatější zemí planety. Nejzajímavějším náboženstvím je zdejší animismus. Jeho základem je víra, že vše na světě je živé, má svou duši a určitou moc.

Ze všech čtyř zemí je snad nejkrásnější Bhútán. Trošku evokuje pohádkovou zemi krále Miroslava, kde se všichni smějí a jsou viditelně šťastni. Čas tam opravdu plyne jinak. Když člověk překročí hranice Bhútánu, ovine ho zvláštní vnitřní pohoda. Dokonce tam mají zaveden pojem hrubé národní štěstí – tak jako my máme hrubý národní produkt. Přestože je Bhútán malá země, ukrývá mnoho oblastí, kam se po dlouhá léta vůbec nesmělo. Každá výprava do tajemného Bhútánu je zároveň dalším posunem do neznáma.