Koruna planety, výpravy Rudolfa Švaříčka

KORUNA PLANETY – SEVEN SUMMITS:

Nejvyšší hory kontinentů (absolvoval R.Švaříček, jen na Everestu končí v T3 pro dramatické trhání zubu..)

  1. EVROPA: ELBRUS – Široká duše (5.642m)
  2. AFRIKA: KILIMANDŽÁRO –Ledovce a sloni (5.894m) – Tanzánie
  3. SEVERNÍ AMERIKA: DENALI –Nejkrásnější vrchol? (6.194m) – Aljaška
  4. JIŽNÍ AMERIKA: ACONCAGUA –Barevná hora (6.960m) – Argentina
  5. AUSTRÁLIE A OCEÁNIE: CARSTENSZ –Doba kamenná (4.884m), Indonésie
  6. ANTARKTIDA: MT. VINSON –Nejchladnější hora planety (5.140m)
  7. ASIE: MOUNT EVEREST –Nejvyšší z velkých (8.850m) –Nepál / Tibet

JIŘÍ HANZELKA a MIROSLAV ZIKMUND

Objeli svět unikátním způsobem. Zdokumentovali neznámé končiny, vypracovali se v nejvýraznější osobnosti své doby. Jejich knihy se prodávaly ve statisícových nákladech. Komunisté však legendu zrušili, nejslavnější dvojici zakázali psát, cestovat, volně dýchat…

Cesta kolem světa HZ měla dvě části.

22. 4. 1947–1. 11. 1950 „1. cesta“ AFRIKA – AMERIKA

Projeli Afriku od severu k jihu. Po plavbě z Cape Town do Buenos Aires projíždějí Latinskou Ameriku až do Mexika. 1950 nedostali víza do USA, musí cestu přerušit. Triumfálně se vrací do vlasti. Z cesty napsali 702 rozhlasových a 293 novinových reportáží, natočili 3 celovečerní filmy: Afrika 1, Afrika 2, Z Argentiny do Mexika, a 10 dokumentů.

22. 4. 1959–11. 11. 1964 „2. cesta“ ASIE

Jedou upravenými Tatrami 805 se dvěma spolupracovníky. První cesta je perfektně zpracovaná a zhodnocená, Afrika i Amerika se perem a kamerou H+Z vepsaly do dějin. Druhá cesta Asií proběhla velkolepě, její výsledky se normalizací vytrácejí. Asie je zdokumentována jen do poloviny, v Indonésii je vyprávění přetrženo, zůstává publikační prázdno.

Kniha TAMTAMY ČASU s fragmentem H+Z zachycuje výpravu na Novou Guineu.

Osou nové knihy PAST NA ROVNÍKU je cestopis H+Z. Poslední text, který dvojice napsala uzavírá slavný cestovatelský příběh. M. Zikmund minulost spojil se čtivou přítomností. Pasáže z ostrova Nias tvoří vrchol českého cestopisu. Po Indonésii už HZ nikdy na žádném cestopise společné nepracovali.

Hold legendě MILOSLAVA STINGLA

Neplodnější český spisovatel PhDr. Miloslav Stingl napsal 42 knih ve 240 vydáních a úhrnném nákladu 17 miliónů výtisků. Ve světě široce uznávaný etnograf a čestný náčelník indiánského kmene je nejvydávanější český autor všech dob. 

Slavný český cestovatel, etnograf a spisovatel se narodil v Bílině, dlouze žil v Karlových Varech, od roku 1962 je v Praze. Pracoval pro Akademii věd, zodpovídal za výzkum mimoevropských národů, jejich kultur a umění. Absolvoval rozsáhlé expedice. Opakovaně pobýval v Americe, Austrálii a Oceánii. Vykonal 14 cest kolem světa. Na výpravách strávil 20 let, navštívil 150 zemí, domluví se 17 jazyky. Zažil blokádu Kuby, mluvil s Fidelem Castrem, objevil ruiny mayských měst, rodil eskymácké děti v Arktidě, přátelil se s králem Tongy, přežil námořní katastrofu, indiánský kmen Kikapú ho zvolil za náčelníka. Napsal 43 knih, které vyšly ve 239 vydáních v celkovém nákladu 17 milionů.

Na cestách pořizoval filmové záznamy. S dvojicí Hanzelka a Zikmund patří mezi nejslavnější cestovatele. Spojuje je kniha TAMTAMY ČASU autorského kolektivu J. HANZELKA – M. ZIKMUND, M. STINGL, R. ŠVAŘÍČEK

RADEK JAROŠ – KORUNA HIMÁLAJE

Radek započal své vysokohorské dobrodružství neúspěšným pokusem o zdolání Mt. Everestu v roce 1994. Kouzlu nejvyšších hor však naprosto podlehl a při své druhé výpravě do Himálaje v roce 1998 se mu podařilo vrcholu Mt. Everestu dosáhnout. Následovaly roky návratů s nespočtem expedic v jejichž průběhu velmi pozvolně uzrávala myšlenka, pokusit se o dosažení všech čtrnácti nejvyšších vrcholů světa. Hor převyšujících svou výškou magickou hranici 8000 metrů nad mořem.

Dosažení tzv. Koruny Himálaje, jak se 14 nejvyšším vrcholům světa říká, ale nebylo Radkovým jediným cílem. Tím neméně důležitým bylo i dosáhnout jejich vrcholů bez služeb výškových nosičů nebo použití umělého kyslíku. Speciálně druhý fakt, že si Radek při svých výstupech nepomáhal umělým kyslíkem, velmi výrazně zvyšovalo náročnost jeho výstupů. Natolik, že podobné výstupy mají v horolezeckých statistikách vlastní kategorii a Radek je po završení jeho několikaletého snažení, teprve 15. člověkem na světě, kterému se bez pomoci umělého kyslíku podařilo na všechny vrcholy nejen dostat, ale také se z nich v pořádku vrátit.

JAN TRÁVNÍČEK – PROJEKCE 3D

Jan Trávníček, nebo-li Honza Tráva – plzeňský horolezec a cestovatel by asi patřil mezi „obyčejné“ fotografy, kteří lezou na osmitisícové kopce. Těch má již úspěšně za sebou pět, a to včetně asi nejnebezpečnější Annapurny a nejtěžší K2, na které vystoupil společně s Radkem Jarošem. Vloni byl vedoucím expedice na Cho Oyu, kam celý zkušený tým doprovázel nevidomého Honzu Říhu.

Honzovi a Miri (přítelkyně Honzy Trávníčka, se kterou lezl na poslední dvě osmitisícovky) se však povedl český a možná i světový unikát, neboť z cest dovezli unikátní 3D fotky nejen z Nepálu a Tibetu, ale taktéž z nadmořské výšky nad 7000 metrů.

Své 3D síly spojil s jedním z našich nejzkušenějších stereoskopických matadorů – fotografem a jeskyňářem Markem Audym, který mu pomohl fotky „doladit“ do takové podoby, abyste se s nimi mohli pokochat i vy. Společně plánují české tour, kde budete mít možnost vidět nejen fantastické záběry jeskynních komplexů, ale i 3D fotky z Nepálu, Tibetu a dvou osmitisícovek Manáslu a Cho Oyu.

JIŘÍ KOLBABA – BHÚTÁN – SPOLEČNÉ NÁVŠTĚVY HIMÁLAJE

Jiří Kolbaba vyjíždí každý rok na expedice a poznávací cesty do nejodlehlejších oblastí světa. Zajímavou formou zaznamenává detaily přírodních struktur a exotické tváře domorodců. V rámci výstavy Magický Himálaj vystavuje jako spoluautor 21 adjustovaných fotografií z loňské cesty s Rudou Švaříčkem do Bhútánu. Dlouhodobě se věnuje nejen cestování ale i mnohavrstevné novinářské práci, která je v Česku velmi viditelná a mnohé projekty zaznamenávají rekordní návštěvnosti. Navštívil přes 130 zemí celé planety, připravuje diashow, talk show, mnoho článků pro periodika, rozhovory v elektronických médiích, vydává knížky a tiskne mnoho polygrafických produktů (kalendáře, pohlednice, plakáty atd.). Populární je zejména jeho mnohaletý pořad na Rádiu Impuls.

V celosvětové kampani Keep walking byl Jiří Kolbaba zařazen do elitní skupiny cestovatelů a dobrodruhů, je viceprezidentem Českého klubu cestovatelů. V poslední době jsou oblíbené jevištní i v plenéru organizované projekty, při kterých kromě cestovatelských inspirací nabízí také strategické informace, které vedou ke kultivovanějšímu fotografování. Uplatňuje při nich svoji dlouholetou praxi grafického designéra. Tyto mechanismy rozkrývá také při mnoha exotických cestách do zahraničí.

REŽISÉR VLADIMÍR SÍS A KAMERAMAN JOSEF VANIŠ

Slavný příběh filmařů, kteří působili unikátně v Tibetu již v letech 1954-55 za mladičkého dalajlamy. Pořídili senzační záběry čínské invaze, dostali se do mystických míst ještě za tibetské izolace. Poznali Jeho Svatost dalajlamu jako slavný H. Harrer. Fantastické snímky osloví! Stejně jako 17-letý dalajlama…

Malíř PETR SÍS žije v Americe, do výstavy dodal skvělé obrazy i knihy. TAJEMSTVÍ ČERVENÉ KRABIČKY vyhrává ceny po světě. Vychutnejte si slavnou krabičku i s její originální náplní. Naděluje radost! Jsme hraví všichni…?

Režisér DAVID SÍS je pokračovatel příběhu. Dodal parádní předměty včetně dobové kamery.