Výstava Magický Himálaj se nachází ve třech podlažích muzea:

V prostoru krátkodobých výstav je část věnovaná horolezectví. Prohlédnete si horolezecký základní tábor, historické i současné vybavení lezců, různé techniky a metodiky. Největší atrakcí zrcadlová stěna, po které se můžete „závratně“ projít a dotknout se mystické atmosféry velehor.

Na ochoze 2. podlaží najdete fotografie BHÚTÁNU od známých fotografů cestovatelů Rudy Švaříčka a Jirky Kolbaba. V jedné z mnoha projekcí si prohlédnete unikátní 3D snímky MANASLU a ČO OJU od Jana Trávníčka.

Vedle technické herny ve 3. patře najdete hlavní část expozice představující čtyři zajímavé exotické země – Nepál, Tibet, Bhútán a Indii. Proniknete do tajů vzdálené mystiky prostřednictvím autentických předmětů vysoké kulturní hodnoty.

Popis výstavy MAGICKÝ HIMÁLAJ

Expozice otevírá zajímavý příběh velehor, snové krajiny, ryzích lidí, vzácných zvířat, křehkých náboženství, šokujících obřadů, mýtů a tajemství. Provádí unikátními kulturami a odlišnými vegetačními zónami. Věnuje se nejvyšším horám světa i zajímavému životu pod nimi. Odhaluje neuvěřitelnou pestrost exotických zemí. Projdeme tropickým pralesem se zvířaty. Expozici mnoha vděčných zážitkových instalací provází stovky velkoplošných fotografií a tisíce cenných sbírkových předmětů. Vše pojí vůně indického koření a čajů… Návštěvník se zatajeným dechem hltá tajemství džungle, příhody z hor i příběhy zajímavých lidí. Dobrodružné snímky střídají nejvyšší ledovce, jedinečná příroda i senzační místa extrémního světa. Expozice odhaluje vzrušující záhady a rituály.

1) INDIE je země kontrastů

Paláce, ašramy i pestrá ulice s obchody. Naše Indie je pestrou mozaikou vjemů ulice a kakofonií barev, zvuků i vůní. Navštivte exotické zelináře, prodavače sárí, holiče i „čističe“ uší. V jídelničce láká pec tandori s plackami. Spalovací gháty čekají na poslední pouť bambusových nosítek. Ašram prezentuje panteon hinduismu, unikátní mešita dokonce s originálním mihrábem přiblíží islám a svět koránu. Seznamte se s atributy Síkhů u Zlatého chrámu Zajímavosti: Ašram prezentuje panteon hinduismu, v chrámu trůní Ganeša, bůh štěstí. Dřevěné sandály s trnem omezují chtíč. Hudební nástroje, „živé“ loutky a masky prezentují hravou Indii. Rikša doputovala až z Dillí. Na stěnách atributy Síkhů – turban, náramek, hřeben, trenýrky.
Ulice s krámky zelináře, pekaře, zubaře… ústí do mešity s mihrábem směrem k Mecce.

2) NEPÁL je pestrou směsicí prožitků

Královské Káthmándú otevírá štědře své brány pohostinnosti. Město zastaveného středověku se spoustou národností a kast je obrovskou mlýnicí, která mísí starobylé kultury,náboženství a filozofické směry. Zázraky přírody se zde stávají skutečností. Zamává Kumárí, jediná živá bohyně světa, z vyřezávaného okna právě vám? Káthmándú servíruje zážitky, lásky i dobrodružství…
Pyramidovitá pagoda je přenesení věhlasných staveb. Unikátní nevárské dřevořezby, sloupoví, výdřevy zaujmou každého. Klášter schraňuje obří modlitební mlýn. Mystické sochy a filigránské řezby osloví… „Údolí dřevěných chrámů“. Nože kukri na stínání hlav samců (buvol, kozel, beran) slavností Dasajn. Obří nůše Šerpů. Nosítka jediné živé bohyně světa kumarí.

3) ANIMISMUS A HORSKÁ DŽUNGLE

Kořeny animismu a přírodních náboženství míří do terají nížin a odloučených koutů hor. Klíčové příběhy se rodily právě v dávném animismu, prapočátku všeho zajímavého. Nejstarší duchovní proud vládne kmenům v neprodyšné džungli dosud. Všechno má svou duši a moc. Přírodu ovládají dobré a zlé síly. V podhůří Himálaje lze pozorovat slony, nosorožce i tygry. Vejděte do bujné džungle! Překvapí vás domorodci horského pralesa! Houština ukrývá tygra – vyhlášený lidožrout je bezpečně vycpaný.

4) TIBET je země spirituální síly

Buddhismus zde dostává největší prostor. Na „náhorní pláni“ vyrostly originální stavby, ve staveních je autentický nábytek. Klášter zdobí na střeše kolo nauky, zlacené laně, pilíře vítězství a obří roury dunchen, které symbolizují učení Buddhy. Všechny vzácné předměty jsou originály stejně jako vrata, dveře, okna, trámy, římsy, sloupy, vzácné truhly… Stan z jačích chlupů je sídlo nomádů. Autentická kamínka, kožené měchy, nádoby z vnitřností berana… Kuriózní zbraně, oštěpy, štíty, gongy… Rituální trumpetky kangling z lidské stehenní kosti, bubínky nga z lidské lebky, duchovní thanky, obří masky. Vnitřní svatyně je plná votivních předmětů. Taneční čhamové masky. Vycpaní jaci a jejich atributy.
Čorteny schraňují nejvzácnější rituální předměty…

5) BHÚTÁN vládne zastavenému času

Drží mystéria pod pokličkou izolace. Země, kam ještě nestihla dorazit globalizace, opravdu existuje. Poodhalte taje! Patříte mezi vyvolené, kteří „srdce Himálaje“ navštíví. I bez drahé letenky… Klášter s projekcí a originálními předměty. Posvátné thanky, výšivky, slavné žluté čepice sekty Gelukpa. Zajímavosti – Tajemný yeti má v Bhútánu dokonce svůj NP. Mystičtí draci odlišných podob. bambusové kloboučky, pokrývky hlavy z jačích chlupů.
Dřevěné penisy, falické symboly historického mnicha Kunley… Mužské oděvy gho a ženské kira. Tradiční luky a šípy, starobylá máselnice. . Kuriózní oděvy izolovaných etnik…

6) PEKLO – RÁJ

Karma, součet skutků člověka, rozhoduje o příštím bytí. Správný život vede v příznivé převtělení a dosažení nirvány. Dobré činy vedou k dobré karmě. Jaký je váš život? Čeká peklo či vysněný ráj? Hřešit je božsky krásné! Není nakonec peklo rájem…? V našem pekle najdete obrovské masky, specifické fresky z klášteru orakula, nejvyššího media Tibetu. Šamanské motivy, historické okna, tajemné dveře a dokonce i vrata do jiného světa…

7) LEDOPÁD

Vejděte do ledové jeskyně, zažijte chlad na vlastní kůži. Sáhněte si na opravdový sníh a rampouchy! Překonejte i horskou vichřici! Odměnou je velkolepé panoráma Tibetu i Nepálu.
Oproti drsné přírodě zde nehrozí omrzliny a chyby aklimatizace.
Neútočí horská nemoc, jen závislost na horách… Budete se vracet?

8) HOROLEZECKÝ BC

ZÁKLADNÍ TÁBOR leží v prominentním amfiteátru světa, korunovaném Everestem. Všechny předměty BC jsou autentické z naší výpravy na nejvyšší horu světa v roce 2007. Horolezecké sudy, vybavení, výstroj, lezecké zbraně… Vydrží horolezec nad vámi na mačkách? Nespadne…?

9) NEBESKÝ POHŘEB

V posledním obřadu mnich odříká modlitební mantry. Mrtvolu rozsekají rituální sekáčky. V závěru „obřadníci“ rozdrtí velké kosti a smíchají je s moukou campou. Mrtvé tělo se přenechá supům. Nezůstane nic, ptáci vše sežerou.
Slavnostní místa jsou u význačných klášterů. Zde se odehrává náboženské rozloučení s příbuznými. Na nejvýznamnější nebeské pohřebiště svážejí nebožtíky ze vzdálených oblastí. Nebeský pohřeb je v Tibetu praktické řešení. Pochovat do kamenné a zmrzlé půdy je složité. Kremaci komplikuje nedostatek dřeva a stromů. Vzdušný pohřeb nadělí poslední dobrý skutek.
Poskytne potravu živým bytostem…